OPIEKUN – mgr BERNADETA WIJAS     biblio

Poniedziałek          8.00 – 15.00

Wtorek                  8.00 – 14.00

Środa                     8.00 – 15.00

Czwartek              8.00 – 14.00

Piątek                  8.00 – 14.00

 

W roku szkolnym 2017/2018  biblioteka planuje następujące działania:

-systematyczne czytanie w klasach czwartych

-łączenie na zajęciach bibliotecznych muzyki ze słowem

-konkursy czytelnicze w klasach trzecich i czwartych

-konkurs ogólnoszkolny „Wiedzy o Patronie Szkoły”

-wyjścia kulturalne do ośrodków użyteczności publicznej na wystawy i różne zajęcia

-zajęcia pozalekcyjne rozwijające „Godzina z książką”

    ****

      W poniedziałek 3.04.2017r. uczniowie z klasy 5 a uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych prowadzonych w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu.

      Lekcja biblioteczna miała obejmować znajomość katalogowania książek, zasady ich układania na półce oraz rozpoznawania katalogów bibliotecznych: alfabetycznego i rzeczowego oraz zasad korzystania z nich w celu odszukania wybranej książki.

 

****

 

****

 W dniu 28.03.2017r. uczniowie naszej szkoły: Jagoda Węgrzyn, Kinga Słowakiewicz, Szczepan Stołowski z klasy IIIa, uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Czytelniczym odbywającym się w Szkole Podstawowej nr 4 w nowym Targu.

      W konkursie mieli się wykazać znajomością wierszy Juliana Tuwima. Po wypełnieniu testu wiedzy i prezentacji swoich prac plastycznych okazało się, że zajęliśmy 4 miejsce. Do podium zabrakło jednego punktu. Szkoda!. Ale za to otrzymaliśmy wyróżnienia dla każdego z naszych uczniów, ponieważ wykazali się oni dużą wiedzą i znajomością wierszy Juliana Tuwima.

     Gratulujemy Jagodzie, Kindze , Szczepanowi i życzymy im dalszych sukcesów czytelniczych!

****

W dniu 7.03.2017 odbył się I etap konkursu szkolnego pt. "Jan Chrystian Andersen i jego baśnie" dla klas III. 

Do II etapu zakwalifikowało się 10 uczniów :

Antoni Rapacz, Szymon Batkiewicz, Jagoda Węgrzyn, Leonard Zarzycki, Emilia Łukaszka, Kinga Słowakiewicz, Oliwia Ligas, Estera Gregorio, Wiktoria Gromala, Patrycja Solarz.

Etap II zostanie przeprowadzony 16 marca 2017r.

———————————————————————————————————————————————————————————————

    W dniu 14 listopada odbył się międzyklasowy konkurs czytelniczy na podstawie książki J. Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem” dla klas IV a i IV b.

    Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszy przeprowadzono w klasach , gdzie uczniowie wypełniali test składający się z 20 pytań. Trójka najlepiej odpowiadających przeszła do II etapu.

     W drugim etapie uczestniczyły dwie drużyny, które rywalizowały między sobą o wygraną, czyli o tytuł „Wzorowego Czytelnika”. Każda drużyna miała po 3 uczestników, którzy mieli po 15 sekund na odpowiedź. Każda poprawna odpowiedź była premiowana 1 punktem. Gdy odpowiedź była niepełna lub niewystarczająca drużyna otrzymywała decyzją Komisji pół punktu.

     W drużynie klasy IV a brali udział uczniowie:

– Julia Truchoń

– Nikola Zubek

– Hubert Grzywnowicz

     Drużynę klasy IV b reprezentowali:

– Karolina Dziedzic

– Agnieszka Marek

– Bartosz Kobylarczyk

     Każdą drużynę wspierały macierzyste klasy, które dopingowały swoich kolegów do poprawnych odpowiedzi. Konkurs trwał 45 minut, uczniowie odpowiedzieli na 70 pytań dotyczących treści książki.

     Zwycięzcami okazała się drużyna z klasy IV a i uczniowie: Julia Truchoń, Nikola Zubek, Hubert Grzywnowicz. Otrzymali oni dyplomy, nagrody książkowe oraz celujące oceny z języka polskiego. 

      Konkurs przygotowały panie: p. B. Wijas i p. M. Polak

  Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy wszystkich chętnych do następnego konkursu czytelniczego, który odbędzie się w kwietniu.
 

 

   Zakończyliśmy w ubiegłym roku szkolnym akcję trwającą 3 lata, gdzie zaproszeni goście przychodzili do naszej szkoły i czytali bajki i baśnie uczniom obecnych klas trzecich. W tym roku szkolnym nacisk postawimy już na samodzielne czytanie i częstsze obcowanie z książką. Mają temu służyć zakupione  dla dzieci i młodzieży we wrześniu nowości wydawnicze oraz stała systematyczna kontrola zeszytów czytelniczych przez wychowawców i bibliotekarkę. Prosimy również rodziców o systematyczną rozmowę ze swoimi pociechami o tym, co czytają i jaka literatura ich interesuje.

CZYTAJ BO TO NAJLEPSZA INWESTYCJA W TWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

 

****

Spotkanie czytelnicze w Bibliotece Miejskiej

 W dniu 22 marca pani bibliotekarka zorganizowała w Bibliotece Miejskiej spotkanie czytelnicze z panem Franciszkiem Szlagą, autorem książki o Janie Pawle II pt: „Z ziemi polskiej, czyli On przemienił człowieka”.

   Są to spisane wspomnienia autora książki dotyczące postaci naszego Patrona – Jana Pawła II oraz jego podróży i spotkań z mieszkańcami Podhala i okolic Małopolski. Pan Franciszek cudownie nam opowiedział o tych wszystkich wydarzeniach, i smutnych  i wesołych oraz o swoich przeżyciach związanych z osobą Jana Pawła II. Uczniowie mieli okazję zobaczyć zdjęcia i przeźrocza z prywatnego albumu pana Szlagi,  które przybliżyły nam osobę Ojca Świętego, jego pielgrzymek i wędrówek po górach i okolicach Podhala m. in. jego pielgrzymkę do naszego miasta w dniu 8 czerwca 1979 roku.

  Dzisiaj trzeba młodemu pokoleniu pokazywać i mówić jaki był Jan Paweł II, że był to człowiek wielkiej odpowiedzialności i wolności, że był stróżem wartości moralnych i chrześcijańskich i że kochał człowieka takim jakim on jest.

   Uczniowie klasy IV naszej szkoły mieli niezapomniane spotkanie zarówno z osobą świętego Papieża jak i z okresem historycznym, w których się one odbywały, dzięki fantastycznemu opowiadaniu pana Franciszka.  Bardzo dziękujemy!

ZOBACZ ZDJĘCIA

„Nowy Targ czyta dzieciom”

       W dniu 17 marca miała miejsce nasza akcja czytelnicza „ Nowy Targ czyta dzieciom”.

Do szkoły została zaproszona pani Anna Dziubas – nowotarska artystka, która w niecodzienny sposób „przeczytała” uczniom klas II  legendę o Podhalu. Tak naprawdę pani Ania ją  profesjonalnie przedstawiła, malując sceny z legendy, podczas, gdy pani bibliotekarka ją czytała. Uczniowie byli oczarowani tą formą przekazu literackiego i plastycznego.

    Praca pani Ani Dziubas została na pamiątkę w szkole. Można ją podziwiać w bibliotece.

ZOBACZ ZDJĘCIA  

W dniu 18 lutego 2016 r gościem w naszej szkole był pan Stanisław Barnaś – radny Sejmiku Małopolskiego.  Czytał fragment książki z serii  Klinika pod Boliłapką pt. „ Lawa w tarapatach”  uczniom klas  drugich. Tym samym przyłączył się do naszej akcji „Nowy Targ czyta dzieciom”.  Obecnie czytamy fragmenty nowości wydawniczych, zakupionych dla naszej szkoły w ramach akcji „Książki  naszych marzeń”.

                 Biblioteka szkolna w ramach tejże akcji przybliża uczniom starszym i młodszym nowości dla dzieci i młodzieży, które ukazują się na rynku wydawniczym. Po przeczytaniu fragmentu książki i jej krótkim omówieniu, pan Barnaś  bardzo ciekawie opowiedział nam   o swojej pracy i roli jaką pełni dla społeczeństwa.

              Przypominamy, że w tym roku szkolnym gościliśmy już podczas naszych comiesięcznych spotkań szacownych obywateli naszego miasta między innymi nadleśniczego  pana Romana Latonia,  sierż. sztab. pana Bartłomieja Garbacza – dzielnicowego, specjalista ds. operacyjno –  szkoleniowych  Państwowej Straży Pożarnej  kpt. Krzysztofa Batkiewicza.

ZOBACZ ZDJĘCIA 

AKCJE  CZYTELNICZE

Biblioteka w dalszym ciągu będzie kontynuowała Akcję Czytelniczą przeznaczoną dla klas drugich "Znani i nieznani czytają dzieciom bajki", będą zapraszani różni goście znani i mniej znani, aby czytali naszym najmłodszym uczniom. Bardzo serdecznie prosimy Rodziców o przyłączenie się do naszej akcji i czytanie również w domu razem z dzieckiem, zachęcając go w ten sposób do czytania i obcowania z książką.

Nasza biblioteka włączyła się również do akcj i"Książki Naszych Marzeń", dzięki której w szkolnej bibliotece znajdzie się więcej nowości dla dzieci i młodzieży.

Planuje się również w tym roku szkolnym zorganizować okazjonalne wyjścia do różnych instytucji związanych z kulturą jak biblioteki, galerie, wystawy. muzea.